Ovulace



OVULACE
Jev, kdy dojde k uvolnění oplození schopného vajíčka z vaječníku se označuje jako ovulace. Stane se tak obyčejně 12. den 28 - denního menstruačního cyklu (jako první den se označuje den začátku menstruačního krvácení).
Po ovulaci je vajíčko schopno oplození 24 hodin až maximálně 72 hodin.


TĚLESNÉ PROJEVY OVULACE
Tělo reaguje na ovulaci určitými způsoby, takže máte možnost tyto projevy sledovat a alespoň částečně určit, kdy k uvolnění vajíčka došlo. Díky hormonům, které se po ovulaci začnou uvolňovat, dojde k mírnému zvýšení tělesné teploty asi o 0,5 až 1,6 °C. Bohužel k tomuto nárůstu nedochází ihned. Kdybychom teplotu sledovaly neustále, zjistili bychom, že nejprve dojde k mírnému poklesu a pak se začne teplota postupně zvyšovat. Podle toho, jak se do těla hormony uvolňují, může se doba, kdy se teplota zvyšuje pohybovat někde mezi 1-2 dny. Jenže to už je zpravidla na oplodnění pozdě. Nejvhodnější čas vhodný pro oplodnění je tedy od asi 4 dne před zvýšením teploty až po den, kdy k němu dojde. A to je právě ten problém. (Je to také jeden z důvodů, proč je metoda měření tělesné teploty někdy používána jako metoda antikoncepční - jeden den po zvýšení teploty už je styk v podstatě bezpečný).
Jak zjistíte, který den dojde ke zvýšení teploty, abyste mohla vše správně naplánovat? Nijak. Jediné co můžete udělat, je tento den odhadnout podle teplot měřených delší dobu.
V případě, že je váš menstruační cyklus pravidelný, dochází k ovulaci pravidelně. (Alespoň ve většině případů. Někdy se stává, že dojde k uvolnění vajíčka i mimo předpokládaný termín). Pokud si tedy budete pravidelně po několik měsíců vždy ráno měřit teplotu v pochvě (ráno proto, abyste ji měřila v době, kdy se ještě tělo nepotřebovalo pohybovat a "nenastartovalo"), můžete zjistit, kdy u vás k ovulaci dochází. Zpravidla se tento údaj vztahuje k začátku budoucí menstruace a v obvyklých případech to bývá někdy v polovině cyklu. Záleží to ale na obvyklé délce vašeho cyklu. Pokud se délka vašeho cyklu pohybuje kolem 28 dní, dochází k ovulaci někdy kolem 12.-16. dne před začátkem.
Vzhledem k určité schopnosti buněk přežít v těle ženy, rozšiřujeme toto "plodné" okno na 10.-17. den před začátkem další menstruace. Bohužel to vyžaduje, aby žena měla pravidelný cyklus. V případech, kdy nevíte, kdy začne další menstruace, je obtížné určit, kdy dojde k ovulaci.

Kromě metody měření teploty, lze pozorovat ještě jednu "vnější" změnu. Nárůst hormonů má vliv i na hlen obklopující děložní hrdlo. Ten se přizpůsobuje tak, aby zajistil co nejlepší podmínky pro oplodnění. Tvoří se ho podstatně větší množství a mění svoji strukturu - některé zdroje jej přirovnávají k vaječnému bílku. Podle těchto změn tedy také můžete určit, že došlo k ovulaci.


METODY ZJIŠTĚNÍ OVULACE
měření bazálních teplot - metoda doporučovaná (neboť při nástupu ovulace opravdu dochází ke zvýšení tělesné teploty), nicméně metoda je náročná na přesné provedení.